ochwat - przyczyny, leczenie, zapobieganie

     ochwat - przyczyny, leczenie, zapobieganie

Home
Ochwat - przyczyny, leczenie, zapobieganie
Metoda Strasser
Literatura
Szkolenia
Pacjenci
Oferta
Kontakt

Co to jest metoda dr Strasser ?



Metoda dr Strasser jest metodą pielęgnacji koni, która jest oparta na badaniach weterynaryjnych, które głównie skupiają się na dwóch częściach: prawidłowe "naturalne" warunki życia koni oraz prawidłowo werkowane kopyta bez stosowania podków (bose kopyta).

Metoda :
- daje właścicielom koni sposób na utrzymywanie koni w pełnym zdrowiu oraz daje pełną szanse na to, aby konie osiągnęły naturalną długość życia właściwą dla ich gatunku (z łatwością 30 do 35 lat)
- pozwala koniom, które cierpią z powodu chorób uznanych za ciężko lub w ogóle nieuleczalne, na powrót do pełnego zdrowia


Kto dał nazwę metodzie ?
Metoda wzięła nazwę od niemieckiego nazwiska weterynarza dr Hiltrudy Strasser. Jej największe zasługi to to, że ustanowiła połączenie pomiędzy naturalnymi warunkami życia koni oraz poprawnym struganiem kopyt jako niezbędne kroki na drodze, aby osiągnąć w pełni użytecznego wyczynowego konia. Pokazała właścicielom koni na całym świecie drogę do uniknięcia wielu problemów, które dziś uważamy za nieuniknione lub/i nieuleczalne. Właściwie można powiedzieć, że ocaliła niezliczone ilości koni przed niepotrzebnym cierpieniem oraz przedwczesną śmiercią.


Czy są jakieś badania weterynaryjne, które wspierają prace dr Strasser ?
Cała metoda dr Strasser jest oparta na bardzo wnikliwych studiach anatomii, histologii, fizjologii itp. Dr Strasser napisała kilkanaście książek a jej artykuły ukazują się regularnie w profesjonalnych pismach branżowych (niestety większość jest tylko po niemiecku)
Niedawno pojawiły się liczne nowe badania dotyczące końskiego kopyta (np. Bowker, Pollit, Ramsey). Ich odkrycia pokrywają się z odkryciami dr Strasser. Nie ma jak do tej pory naukowych weterynaryjnych studiów, które zaprzeczają wynikom tych badań.


Czy jest to nowa metoda ?
Początki pracy dr Strasser pochodzą z czasów jej studiów weterynaryjnych w Berlinie około roku 1980. Jej rocznik jako ostatni korzystał z katedry hipiatrii, która zaraz potem została zamknięta, prawdopodobnie dlatego, że konie nie spełniały więcej swoich funkcji w rolnictwie. Nikt nie potrafił wtedy przewidzieć olbrzymiego rozwoju sportów konnych lub rekreacji konnej. To czego nauczyła się na studiach było oparte na długiej tradycji i ogromnej wiedzy. Studenci mieli również zajęcia ze strugania kopyt, czego dziś się już niestety nie praktykuje, a lekarze weterynarii mają problemy nawet z rozpoznaniem prawidłowo zbudowanego kopyta.


Dlaczego zmiana jest konieczna ?
Konie mogą z łatwością dożyć wieku 30 do 35 lat. W dzisiejszych czasach jednak, większość koni nie dożywa tego wieku. Konie powyżej 10, 12 lat, kiedy dopiero powinny wchodzić w początki swojego życia, uważane są za "stare" i "zużyte". Ogromna większość koni, które zostały uśmiercone (szacunkowo 80 - 90%) zostały zabite z powodu kulawizn. Większość tych problemów ma swoje podłoże w kopytach.
Jest wiadome od czasów zamierzchłych (setki lat), że podkuwanie nie było korzystne dla koni, ale było uważane za konieczne zło. Badania i niestrudzona praca dr Strasser wyjaśniają, dlaczego rzeczywiście jest to zło, ale wcale nie konieczne!


Jaka jest opinia innych lekarzy weterynarii o metodzie dr Strasser ?
Weterynarze mają bardzo różniące się zdania na temat pracy dr Strasser, od pełnej akceptacji do totalnego zaprzeczenia.
Jednakże, musimy zdawać sobie sprawę jak wielu z nich nie specjalizuje się w koniach, a spośród tych ze specjalizacją poziom wiedzy na temat końskiego kopyta jest zazwyczaj bardzo ograniczony. Od kiedy większość koni, które przychodzą do weterynaryjnych/ uniwersyteckich klinik jest podkutych, wielu z nich nigdy nie widziało zdrowego bosego konia czy chociażby zdrowego bosego kopyta.
Wiele obecnych książek weterynaryjnych ukazuje ten sam problem. Pokazują one tylko kopyta podkute oraz/lub zaciśnięte - innymi słowy nieprawidłowe. Niektóre książki anatomiczne pokazują nawet przekroje kopyt z podkowami. (Czy możecie sobie wyobrazić książkę z anatomii człowieka pokazującej ludzką stopę z połową buta na obrazku?)


Metoda Strasser jest oparta na wiedzy z zakresu:

1. Histologii:

Żywa tkanka
a) Wymaga regularnej cyrkulacji krwi.
b) Wymaga konkretnej temperatury do prawidłowego metabolizmu.
c) Nerwy funkcjonują prawidłowo tylko w środowisku o aktywnym metabolizmie.


2. Anatomii:
a) Kośc koptowa koniowatych musi byc ułożona równolegle do ziemi.
b) Staw kopytowy musi być ułożony dokładnie ponad środkiem podstawy kości kopytowej.
c) Podczas spoczynku konia ścięgna zginaczy i prostowników aparatu ustaleniowego znajdują się w równowadze oszczędzającej energię.
d) ścięgna są skracane poprzez akcję mięśni potrzebą do ruchu naprzód. Ciągłe napięcie mięśni (tonus) podczas spoczynku prowadzi do ich przykurczu.


3. Fizjologii:
a) Krew w kończynach jest przepompowywana do góry dzięki kopytom i stawom. Jest to możliwe tylko podczas ruchu.
b) Produkcja rogu kopytowego jest zależna od stopnia ukrwienia, a to jest uzależnione od ilości ruchu.
c) Produkcja stosownej ilości rogu kopytowego jest niezbędna do utrzymania prawidłowego metabolizmu.


4. Hipologii:
a) Ponad 70% naturalnego zachowania koni składa się z ruchu.
b) Brak jest wyraźnego rytmu dobowego.
c) Produkcja i zużycie rogu kopytowego są w naturalnej harmonii.


5. Fizyki i matematyki:

a) Siły działające na ścięty, pochyły stożek prowadzą do rozszerzenia przy prawidłowym kształcie kopyt i do zwężenia przy niefizjologicznym kształcie kopyt.
b) Akcja pompy jest możliwa tylko przy naprzemiennym spłaszczaniu i uwypuklaniu podeszwy. Jest to niemożliwe przy unieruchomieniu uwypuklenia podeszwy.


Design & hosting: www.voltahorse.pl